Dlouho jsme se neviděli

Umíralo by se jim snáz, kdyby viděli toho, kdo jim přináší smrt? Detektivové 87. revíru se mohou jen domýšlet. Zatím před sebou mají jen jediný nesporný fakt: ti dva manželé jsou mrtví, zabili je krátce po sobě, a svého vraha určitě neviděli, protože byli oba slepí. Steve Carella a jeho parťáci si připadají podobně, když stojí nad mrtvolami Johna Harrise a jeho rovněž nevidomé manželky. Vidí jen dva mrtvé a jinak vůbec nic, nejméně ze všeho důvod, proč ti dva nešťastníci museli zemřít.
Harris neprožil lehký život. Byl vietnamským veteránem přišel o zrak při výkonu vojenské služby. A jak pátrání pomalu a neochotně postupuje vpřed, vychází na povrch, že ve vlhkých asijských džunglích ztratil ještě mnohem víc. Taškář osud nabídl posměšnou výměnu: z války se vrátil nejen nevidomý invalida, ale i duševně značně poznamenaný člověk. Detektivy zavádějí stopy do hloubi do ne právě hrdé minulosti Ameriky, která nadělala z jedné generace svých mužů fyzické i duševní mrzáky. Zároveň se musejí jako amatéři z nutnosti nořit i do tajů psychiatrie a nečekaným policejním pomocníkem se stane i patron všech policejních lékařů Sigmund Freud. Zdá se totiž, že vodítko ke zdánlivě nesmyslné vraždě může přinést dávný sen, s nímž se Harris daleko od domova svěřil armádnímu psychiatrovi. Policisté zjišťují, že to bylo něco víc než sen: krvelačná noční můra, která se v průběhu následujících deseti let nedala zahnat a jen čekala na příležitost, aby na životy mnoha lidí vrhla svůj zlověstný stín…
Jako mnohokrát v minulosti a stejně nesčetněkrát i v dalších letech dokázal Ed McBain i v tomto dnes již vpravdě klasickém románu z roku 1977, že je mistrem nejen svého poměrně úzkého oboru, totiž policejně procedurálního románu, ale že patří mezi absolutní špičku celého kriminálního žánru. Znovu a znovu nelze než obdivovat jeho lapidární styl, umocňovaný dialogy pozorně odposlouchaného policejního žargonu, které na jednom řádku vypoví víc než dlouhé odstavce. Jsou i základním kamenem pečlivé psychologické kresby McBainových postav, které, ač se na to na první pohled nemusí zdát, vyvstávají ze stránek jeho knih neobyčejně živě. Prvek dobové aktualizace v podobě pohledu na traumatické dějinné období své vlasti přidává jen jakoby mimochodem, jako zajímavý bonus.

 • Nakladatel:
  BB art
 • ISBN:
  80-7341-332-9, EAN:
  9788073413323
 • Originál:
  Long TIme No See
 • Překlad: Zábrana, Jan
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 271 stran, 14,5 × 20,5 cm, česky
 • Rozměry: 14,5 × 20,5 cm
 • Rok vydání:
  2004 (2. vydání)

Cena v obchodě: 500