Psí víno 76

Tématem PSÍHO VÍNA 76 je fragment, útržek, vlastní jméno či slovníkové heslo. Kromě jejich literárního potenciálu se zabývá i jejich schopností stát se (politickým) archivem současnosti. Přílohová sbírka je tentokrát přímo z vlastních zásob: v překladu Barbory Hruškové vychází sbírka GULF Pierra Jorise (edice Psí).
Přímo od původce projektu a jazykového sběratele Martina Kavky se dozvíte, co to je Čeština 2.0 (v rozhovoru „Ne jen tak ledajaký mobilní záchod“ s Martinem Škrabalem) a nahlédnete tak do zatím jediné tištěné verze tohoto rychle se vyvíjejícího internetového slovníku.
Spoustu zajímavých projevů jazyka odchytila také Tereza Bínová v Brně a zpracovala do své Případové studie Úvoz.
Hned na začátku PV 76 vás zřejmě překvapí poetický seznam bojových operací Pentagonu. Pod názvem „Radostné poselství laskavosti“ (což je, ano, taky název vojenské operace) je roztřídily a zpracovaly Michaela Mildorfová a Barbora Šimonová. O novinky ze své tvorby se podělili Olga Stehlíková, Ondřej Buddeus, Gott Sobot, Pavel Zajíc ad.
Pod hlavičkou „Grafomani, vypravěči, autoři a producenti“ je možné se ohlédnout za projektem Radima Langera, a to skrze texty Vladimíra Kokolii, Lenky Vítkové, Aleše Čermáka, Anne-Claire Barriga a dalších.
Kritika v tomto kategorizačním a slovníkem čísle lehce ustoupila výše zmíněným textům, ale přesto zde naleznete dvě reflexe: text Štefana Benčíka o Caput Mortuum Michala Habaje a recenzi sbírky Marcela Beaujarda Nuances de brume/Odstíny mlhy od Ondřeje Škrabala.
O grafickou podobu se již tradičně postaral Štěpán Marko. Ilustroval Julius Reichel.

  • Nakladatel:
    Klub přátel Psího vína
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 160 stran, 12 × 21 cm, česky
  • Rozměry: 12 × 21 cm
  • Rok vydání:
    2016 (1. vydání)

Cena v obchodě: