Biedermeier

Více než 400 nádherným obrazů, kreseb, nábytku, dekoračních předmětů a oblečení s popisem a komentáři nejvýznamnějších badatelů. Na více než 100 příkladech přináší různé pojetí tohoto významného uměleckého období 20. století ať už v Německu, Rakousku, Čechách nebo v Dánsku. Je zdrojem informací pro všechny sběratele, obchodníky, ale také studenty designu a nábytkového umění. Je exkluzivním dárkem pro všechny milovníky období bidermeieru. Text v angličtině.

Approximately 400 exquisite paintings, drawings, furniture, decorative objects, and clothing, with commentaries by leading scholars in the field.

Biedermeier describes a kind of factual art that very closely corresponds to sensory perception. Its basic characteristics became apparent even before 1800, and up until around 1830 it continued to develop through simplification, the natural beauty of materials, and clarity of form. Biedermeier: The Invention of Simplicity is an elegant publication concentrating upon a core group of artistic works from this period of time, which were predominated by these formal elements and also gave shape to the new, central European aesthetic vision.

More than three hundred examples from all genres of art from Germany, Austria, Bohemia, and Denmark are featured: paintings, prints, furniture, glass and porcelain objects, silver, interior decoration, and fashion from the trendsetting, stylish metropolises. This is an attractive presentation of this period’s innovative character, which permitted it to play a pioneering role in the modern era.

 • Nakladatel:
  Hatje Cantz
 • ISBN:
  978-3-7757-1796-0, EAN:
  9783775717960
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 400 stran, 26 × 33 cm, anglicky
 • Rozměry: 26 × 33 cm
 • Rok vydání:
  2007

Cena v obchodě: 198