Psí víno 77 + Ian Mikyska – Partitury pro čtenáře

PSÍ VÍNO 77 přichází s tématem tvůrčího procesu, jejž odkrývá v jeho různosti a mnohosti. V ceně časopisu je i básnický debut Iana Mikysky PARTITURY PRO ČTENÁŘE.
SEDMASEDMDESÁTÉ PSÍ VÍNO obsahuje texty týkající se témat na škále od manuálů tvůrčího psaní přes tvorbu v cizím jazyce až k vyhnání básníků z ráje. Původní tvorbu zastupují například Josef Hrdlička, Jan Stanislav, Lucia Kramárová, Terézia Klasová, Václav Maxmilián či Aleš Berný.
Vedle nich číslo přináší bohatý výběr z překladů: například duo autorek Atheny Farrokhzad (SVE) a Svetlany Cârstean (RO), Aljaže Koprivnikara (SLO), Joshuu Clovera (USA) a překlad ze současné finské experimentální poezie ve výběru Jitky Hanušové: Mikael Brygger, Harry Salmenniemi a Henriikka Tavi.
Kritická rubrika se zabývá celou škálou nově vydaných knih – pět ze šesti recenzovaných sbírek napsaly ženy, přičemž jednu ze čtyř recenzí napsala žena. O ilustrace se postaral Martin Lukáč.
PŘÍLOHOVÁ SBÍRKA: Ian Mikyska – Partitury pro čtenáře
„Jak zní dřevo, když se rozpadá? – Záleží, jak dobře znáte housle.“
Partitury pro čtenáře jsou debutem Iana Mikysky (nar. 1994), skladatele, básníka a performera žijícího mezi Prahou, Londýnem a Berlínem. Sbírka využívá prostředků experimentální poezie a pohybuje se na hraně mezi klasickou a vizuální poezií, grafickou partiturou a návodem. Ke znepokojivým otázkám, které pokládá, patří mimo jiné tato: jak dobře umí vaše mimino hrát na hoboj? Vizuální podoba knihy vznikla v úzké spolupráci s grafičkou Anastasií Vrublevskou.
Po Gulfu lucemburského básníka Pierra Jorise vychází Partitury pro čtenáře jako druhá přílohová sbírka nově vzniklé edice Psí pod záštitou časopisu Psí víno.

  • Nakladatel:
    Klub přátel Psího vína
  • Popis: 2× kniha, brožovaná, česky
  • Rok vydání:
    2016 (1. vydání)

Cena v obchodě: