Možnost ostrova

Román se odehrává ve dvou liniích. V současnosti je to příběh humoristy a komika Daniela 1, a v budoucnosti pak líčí svět po globálních katastrofách, v němž žijí divoši z doby kamenné a klonovaní novolidé. Daniel 24 a 25 jsou reinkarnacemi, v 24. a 25. generaci, svého genetického předchůdce Daniela 1. Vyjadřují se k autobiografii, kterou po sobě zanechal, a většinou mají vážné potíže jí porozumět.
Daniel se ve svých vystoupeních komika posmívá dekadentní, upadající západní civilizaci. Hledá štěstí, ale nikdy ho nenalezne, neboť jeho podmínkou je bezpodmínečná láska a tu může očekávat jen od svého psa.
Podle Houellebecqa je západní společnost založena na jediném základním principu: "Eskalaci touhy po rozkoši až k nesnesitelnosti, takže je stále obtížnější ji uspokojit."
Daniel se domnívá, že zjistil, proč je frustrován: na velkém sexuálním orgiastickém mejdanu je jediným člověkem starším 25 let. Stárnutí je krize, protože "mizí schopnost pohlavního styku i přístup k sexu, avšak touha nikdy úplně nezmizí". Daniel spáchá sebevraždu a Houellebecq předpovídá, že se průměrný život pro sexuálně frustrované lidstvo začne brzo rychle zkracovat – na asi 50 let pro ženy a 60 pro muže.
Přetrvává však touha po nesmrtelnosti – je to jediný poslední rys náboženství, který přežil. Daniel 1 se stal členem sekty Elohim, která svým příslušníkům slibuje revoluční klonování: když starý model zemře, nový je doručen během 24 – 48 hodin. Proto Daniel i jeho pes přežívají geneticky, ale nikoliv jako tatáž osoba. Příčiny utrpení byly v novolidech odstraněny, stejně jako všechny touhy a emoce. Avšak novočlověk nenalézá štěstí. Monotónní život vede k smutku a apatii.
Nakonec se vydají dva novolidé, Marie 23 a Daniel 25 z trosek New Yorku do nové společnosti, do neznámého ráje, možná někde na Kanárských ostrovech. Tam naleznou báseň, kterou Daniel 1 poslal krátce před smrtí své milence a navzdory vší racionalitě se nechají unést jejím příslibem nejistoty:
"A láska, která všechno tak ulehčuje, Ti poskytuje všechno, dává ti to hned: Existuje, uprostřed času, možnost ostrova."

 • Nakladatel:
  Odeon
 • ISBN:
  978-80-207-1236-3, EAN:
  9788020712363
 • Originál:
  La Possibilité d´un ile
 • Překlad: Šotolová, Jovanka
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 344 stran, 13 × 20,5 cm, česky
 • Rozměry: 13 × 20,5 cm
 • Rok vydání:
  2007 (1. vydání)

Cena v obchodě: 253