Iluminace 4/2012

Časopis Iluminace je jediným domácím vědeckým periodikem reflektujícím problematiku kinematografie a filmu.
Téma čtvrtého čísla ročníku 2012 vychází z příspěvků konference Screen Industries in East-Central Europe, pořádané v listopadu 2011 společností CEFS v Brně, a je věnováno otázkám filmového průmyslu a průmyslové kultury v zemích střední a východní Evropy. Čtyři tematické texty zahraničních autorů otiskujeme v angličtině.
Balázs Varga a Marcin Adamczak rozebírají stav filmového podnikání v Maďarsku, respektive Polsku po roce 1989 s důrazem na proměny systému státních podpor. Na problematiku cenzury v Polsku v období studené války se zaměřuje Anna Misiak. Beata Hock pak z feministické perspektivy nahlíží na pozici žen v maďarském filmovém průmyslu v letech 1945 až 2005. V článku mimo téma se slovenský filmový historik Václav Macek věnuje vztahům filmových týdeníků NÁSTUP a AKTUALITA v období okupace. V rubrice Ad fontes přinášíme pohled do aktuálně zpracované archivní sbírky Národního filmového archivu – společnosti Artur Heller-Film.
Historik Martin Franc recenzuje sborník Naplánovaná kinematografie editora Pavla Skopala, Tereza Hadravová se spolu s knihou Beryse Gauta A Philosophy of Cinematic Art zamýšlí nad aktuálností tázání po filmu jako umění.Nově do časopisu zařazujeme také rubriku Hlasy z praxe, přinášející reflexi situace ve filmovém průmyslu z perspektivy profesionálů. Tuto rubriku připravujeme ve spolupráci s projektem FIND.

  • Nakladatel:
    Národní filmový archiv
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 148 stran, 16 × 24 cm, česky, anglicky
  • Rozměry: 16 × 24 cm
  • Rok vydání:
    2013

Cena v obchodě: 77