Příběh lidského těla

Snažit se pochopit vlastní neduhy bez pochopení vývoje, kterým tělo prošlo v průběhu evoluce, je bláhové. Strhující bestseller evolučního biologa prof. Daniela Liebermana osvětluje podstatné vlastnosti našeho těla s ohledem na všechny evoluční a kulturní tlaky, jež muselo podstoupit. Ať už trpíte chronickými potížemi, anebo se jen chcete poučit, jak jíst, spát, běhat, chodit a vůbec žít v souladu se svým tělem, je to kniha pro vás!

Daniel E. Lieberman, profesor na Harvardově univerzitě a přední osobnost oboru, v této zásadní knize přeložené do 19 jazyků srozumitelně a poutavě popisuje vývoj, kterým lidské tělo za miliony let prošlo. Přitom vysvětluje, jak narůstající nesoulad mezi směsicí adaptací našich těl z doby kamenné a pokrokem moderního světa vede k paradoxu – souběžnému nárůstu dlouhověkosti a chronické nemocnosti.

Příběh lidského těla brilantně osvětluje transformace, které přispěly ke klíčovým adaptacím těla: osvojení chůze po dvou; přechod na jinou než ovocnou stravu; opatřování potravy lovem a sběrem, díky kterému máme tak mimořádné předpoklady pro vytrvalostní disciplíny; vývoj velmi velkého mozku; vzestup kulturních dovedností. Lieberman dále objasňuje, jak se kulturní evoluce liší od biologické evoluce a jakou další proměnou prošla naše těla v průběhu zemědělské a průmyslové revoluce.

Lieberman se domnívá, že mnohé z chronických nemocí přetrvávají a v některých případech i zesilují v důsledku „dysevoluce“, zhoubné dynamiky, kdy se léčí jen příznaky těchto chorob, a ne jejich příčiny. Navrhuje, abychom se nechali poznatky o evoluci postrkávat, tlačit a třeba i donutit k vytvoření zdravějšího prostředí.

„Lidskému tělu nikdo nerozumí tak jako Daniel Lieberman. A nikdo o něm neumí tak výřečně vyprávět. Příběh, který se skrývá uvnitř, doslova pod naší kůží, je fascinující, poučný a trochu i děsivý.“
– Christopher McDougall, autor knihy Zrozeni k běhu

V knize se také dozvíte:

– Jak tlak evoluce stvořil tělo dnešního člověka – a že jeho evoluce zdaleka neskončila
– Co jsou to onemocnění z nesouladu s evolucí a jak jim předcházet
– Jaké jsou dobré i špatné důsledky života s paleolitickým tělem v moderním světě plném pohodlí
– Které prvky v rámci konceptu populární paleo a raw stravy dávají smysl a které ne
– Proč jsou chůze a běh naboso tak zásadně jiné proti chůzi a běhu v obuvi a jak nám může chození naboso pomoci
– Proč nám mnohé inovace všedního života včetně výtahů a elektrických otvíračů konzerv tak škodí
– Jak nám evoluční logika může pomoci předcházet chronickým onemocněním těla i psychiky a starat se o naše zdraví.

 • Nakladatel:
  Jan Melvil Publishing
 • ISBN:
  978-80-7555-005-7, EAN:
  9788075550057
 • Překlad: Vicari, Jaromír
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 496 stran, 15 × 22 cm, česky
 • Rozměry: 15 × 22 cm
 • Rok vydání:
  2016 (1. vydání)

Cena v obchodě: 261