Měla jsem zemřít jako černá vdova

Kdo jsou černé vdovy, které si vytkly za cíl – ověšeny náložemi trhavin – strhnout s sebou do náruče smrti co největší počet nevinných lidí? Autorka sbírala řadu let informace přímo v Čečensku. Poznala přitom z bezprostřední blízkosti každodenní život čečenských rodin.
Ve své knize vypráví příběh osmnáctileté Raisy, jejích mladších sester a starších bratrů žijících v jedné vesnici poblíž Grozného. Raisa měla podle vůle svých bratrů zemřít jako černá vdova. Jako všechny čečenské ženy byla vychována k poslušnosti vůči mužům. Když si však uvědomila, kam by ji až příkazy bratrů mohly dohnat, poprvé v životě se vzepřela. Odmítla plnit požadavky zákona krevní msty, neodešla do hor jako její sestry, které podstoupily tvrdý výcvik černých vdov, pečovala o uneseného zahraničního novináře ve sklepě rodičovského domu a později se stala lehce ovladatelným nástrojem v rukou ruské armády, která ji údajně převzala do ochranné vazby, ačkoli o to dívka sama nepožádala.
Sabine Adlerová líčí všední den v této krizové oblasti a spirálu násilí, v jejímž víru ruští vojáci obětují civilní obyvatelstvo a čečenští muži posílají na smrt ženy ze svých vlastních rodin: výbuchy vlaků, kruté výslechy čečenských žen, únosy novinářů, požadavky zákona krevní msty, výcvik komanda černých vdov… Popisuje i obsazení moskevského muzikálového divadla Na Dubrovce, kde čečenští teroristé spolu s černými vdovami chladnokrevně zajali 800 rukojmí, zdlouhavě vyjednávali s ruskými představiteli i moskevskými úřady a nakonec nepřímo způsobili smrt desítek nevinných obětí. Otřesné vyprávění je příběhem mladých žen, jejichž život skončil příliš brzy…

 • Nakladatel:
  Ikar
 • ISBN:
  80-249-0587-6, EAN:
  9788024905877
 • Originál:
  Ich sollte als Schwarze Witwe sterben
 • Překlad: Vodvárko, Jičí
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 304 stran, 13 × 20,5 cm, česky
 • Rozměry: 13 × 20,5 cm
 • Rok vydání:
  2005 (1. vydání)

Cena v obchodě: 143