Thomas Bernhard

Vůbec první původní teoretická práce o díle a životě rakouského spisovatele Thomase Bernharda u nás. Autorka se věnuje Bernhardově tvorbě, definuje její svébytnost, charakteristické rysy i postupnou proměnu poetiky a smyslu Bernhardova světa. V rámci tradice rakouské dramatiky, literatury a filozofie sleduje inspirační vlivy a souvislosti od Raimunda, Nestroye, Musila, Hofmannsthala a Schnitzlera až po kritiku jazyka a současné autory, kteří z ní čerpají. Definuje rovněž způsob, jakým Bernhard nakládá s odkazem moderního evropského dramatu a jak s pomocí různých tradičních literárních a kulturních vzorců utváří svou podobu dramatu.
Rakouský spisovatel Thomas Bernhard (1931 – 1989) patří k nejvýznačnějším poválečným německy píšícím autorům. V posledních deseti letech se jeho dílo stalo známým a přístupným i u nás.
" …Stát jako výtvor je ustavičně odsouzen k ztroskotávání, národ nepřetržitě ke sprostotě a slabomyslnosti… Jsme Rakušané, jsme apatičtí; život je v nás demonstrován všeobecnou životní rezignací… Sloužíme úpadku, tvorové agónie… Nemáme se proč stydět, ale také nic nejsme a nezasloužíme nic než chaos."
Thomas Bernhard

 • Nakladatel:
  Větrné mlýny
 • ISBN:
  80-86151-66-2, EAN:
  9788086151663
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 216 stran, 16 × 19 cm, česky
 • Rozměry: 16 × 19 cm
 • Rok vydání:
  2003

Cena v obchodě: 268