Jediná bytost

Jižní Čechy, léto 1937.
Mladý strážmistr Jan Zatloukal slouží na četnické stanici ve Lhotě nad Lužnicí. Jeho strýc je nejbohatším sedlákem v okolí a Zatloukal tajně doufá, že po něm zdědí pole i statek. Teprve potom se bude moci oženit a založit rodinu – touží po jediné bytosti, dívce, kterou už od dětství miluje.
Jenže o šest let později jsou všechny jeho plány v troskách. V lesích u Lhoty seskakují čeští parašutisté vysazení z Anglie a právě Zatloukalův strýc je na seznamu těch, které mají kontaktovat. Mise nekončí dobře – vykonavateli jejich osudu se však paradoxně nestanou ti, proti kterým přišli bojovat.
Napínavý příběh zachycuje osudy lidí na českém venkově během konce první republiky, druhé světové války i tragické události krátce po únorovém převratu.

Ukázka z textu

Dispečer poplácal Tomáše po zádech, Tomáš kývl, a místo, aby si sedl, se postavil, naklonil se nad poklop v podlaze, který se otevřel, letadlo se znovu zhouplo, otočil se, a Jindřichovi došlo, že musí vyskočit. Tomáš jako velitel skupiny skákal první, po něm Jindřich, materiál, vysílačka a nakonec radista. Jindřich zavřel oči a nohy se mu zapřely do paluby. Tomáš zmizel, dispečer zařval, pod nohama se otevřel černočerný výřez v podlaze letadla, napadlo ho, že on sám je přikrytý na nebi hobrou, že jeho tvář ohromená strachem je obrazem, na který se dívá kdosi z povrchu země, dispečer do něj strčil, Jindřich udělal krok do prázdna a pak už cítil jen nárazy větru do tváře a tušil zemi blížící se v naprosté temnotě – klapání motoru vystřídal pleskavý vítr v uších, otevřel padák, plul tmou a pak následoval prudký náraz do tvrdé desky země. Dopadl na nohy do bláta, neudržel rovnováhu, natáhl před sebe ruce a obličej se mu zaryl do studené, mokré země a padák ho celého zakryl. Když vykoukl ven, nebe se proměnilo v černý kámen a všechna zatemněná okna českých domů mohla klidně stát kolem, protože neviděl vůbec nic.

 • Nakladatel:
  Knižní klub
 • ISBN:
  978-80-242-2635-4, EAN:
  9788024226354
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 184 stran, 13,3 × 20,5 cm, česky
 • Rozměry: 13,3 × 20,5 cm
 • Rok vydání:
  2010 (1. vydání)

Cena v obchodě: 39