Tábory a válečná výroba

Publikace představuje souhrn aktuálních, v mnoha případech dosud nezveřejněných poznatků o koncentračních, zajateckých, pracovních a dalších internačních táborech na území Liberecka, Jablonecka, Frýdlantska a přilehlých oblastí v Německu a Polsku.
Jejich překvapivě vysoký počet souvisel v místních podmínkách zejména s rostoucí koncentrací válečného průmyslu a se systémem otrocké práce internovaných osob, jenž byl na něj naroubován. Kniha přibližuje fungování celého systému; pokouší se identifikovat odlidšťující mechanismy, které uvedl v chod; odkrývá dobové souvislosti i následky. Tento přístup umožnil přinést řadu průkopnických poznatků, například zcela nový pohled na možnou úlohu takzvaných pochodů smrti. Autor vychází z mnohaletého studia archivních materiálů, ale i rozhovorů s pamětníky a podrobného průzkumu popisovaných lokalit. Svou knihu doplňuje o související problematiku poválečných odsunových středisek; věnuje se i historii libereckého zajateckého lágru z let 1914–1918. Pustil se také do zpracování doposud téměř nezmapovaného tématu libereckých romských táborů.
Kniha tak přináší nebývale komplexní přehled poznatků, z nichž mnohé byly ještě donedávna prakticky neznámé. Text navíc doplňuje bohatý doprovodný materiál v podobě dobových snímků, map a dokumentů, ale i fotografií současného stavu zkoumaných lokalit.

 • Nakladatel:
  Kalendář Liberecka s.r.o
 • ISBN:
  80-87213-10-0, EAN:
  9788087213100
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 272 stran, 23,6 × 16,9 cm, česky
 • Rozměry: 23,6 × 16,9 cm
 • Rok vydání:
  2012 (1. vydání)

Cena v obchodě: 206